Róbert Švehla

1 B

Na všetkých svetových klziskách rešpektovaný a obávaný obranca pôvodom z Martina Róbert Švehla drží medzi našimi hokejovými esami z éry medailových úspechov slovenských reprezentačných tímov na MS v rokoch 2000 – 2003 jeden primát. Ako jediný z nich sa mohol pochváliť aj ziskom olympijskej medaily.

V roku 1992 výdatne prispel k tretiemu miestu tímu ČSFR na ZOH v Albertville. Ten rok bol preňho mimoriadne úspešný. Z bronzu sa tešil aj na majstrovstvách sveta v Prahe a v Bratislave, kde ho vybrali do All Stars tímu a vyhlásili za najlepšieho obrancu šampionátu. Na konci sezóny 1991/92 si ako posledný Slovák v histórii (po Petrovi Šťastnom 1980, Vincentovi Lukáčovi 1983 a Igorovi Libovi 1984) vyslúžil trofej Zlatá hokejka pre najlepšieho hokejistu Československa.

Švehla bol ozajstná hokejová stálica a spoľahlivý pilier obrany všade, kde hrával – či už v Dukle Trenčín (v rokoch 1989-92 za ňu vo federálnej I. lige odohral 132 zápasov a strelil 43 gólov; v poslednej sezóne získal majstrovský titul), vo švédskom Malmö (1992-95), v kluboch zámorskej NHL Florida Panthers (1995-2002 – s týmto tímom si zahral aj vo finále Stanley Cupu a vybrali ho aj na zápas hviezd NHL) a Toronto Maple Leafs (2002-03), ako aj v reprezentačných družstvách najprv Československa a potom Slovenska.

V súkromí príjemný chlap Švehla na ľade „nepoznal brata” a jeho príslovečná tvrdosť vzbudzovala rešpekt a doslova obavy na všetkých klziskách. Bol to typ obrancu, ktorého by chcel mať v tíme každý tréner.

Na hráča zadných radov mal vysokú produktivitu – v NHL v 655 zápasoch základnej časti dosiahol spolu obdivuhodných 335 bodov (68 gólov, 267 asistencií), v play-off v 38 zápasoch 15 bodov (1+14). Za veľkú tvrdosť bol často vylučovaný, ale vyslúžil si aj povesť železného muža. Právom, veď v NHL za osem sezón vynechal dohromady šesť zápasov základnej časti! Má znížený prah bolesti, vďaka čomu bol schopný hrať aj vtedy, keď by to nik iný nedokázal…

S NHL sa rozlúčil ako legenda, ale pre Slovensko bolo dôležitejšie jeho pôsobenie v reprezentačnom drese. V čs. reprezentácii sa v období končiaceho federálneho štátu ohrial len krátko. Odohral za ňu 30 zápasoch a strelil 11 gólov.

V reprezentácii Slovenska Švehla nastúpil na 49 zápasov a skóroval 6-krát. Na vrcholných súťažiach získal tri medaily, ktoré delilo dlhých 11 rokov! K dvom bronzovým federálnym z roku 1992 (ZOH a MS) pridal jednu bronzovú slovenskú na MS 2003 vo Fínsku.

Na ZOH 1992 vo francúzskom Albertville patril Švehla k najlepším hráčom družstva ČSFR. Tréner Ivan Hlinka ho po masívnom odchode väčšiny najlepších do NHL zložil z hráčov piatich európskych líg, čo dovtedy nemalo obdobu. Vzhľadom na tento „mix“ doma družstvu neverili, preto jeho tretie miesto bolo príjemným prekvapením. Čs. hokejisti v B-skupine porazili Nórsko, Francúzsko, tradičného sovietskeho rivala tentoraz pod názvom SNŠ (4:3), Švajčiarsko a podľahli Kanade (1:5). Vo štvrťfinále zdolali Švédov 3:1, v semifinále opäť podľahli Kanaďanom 2:4 a v boji o 3. miesto porazili USA 6:1. Robo odohral všetkých osem zápasov, pripísal si dva góly a jednu asistenciu.

Len o dva roky neskôr hral Švehla na ZOH v nórskom Lillehammeri už v slovenskom drese – ako jediný z nášho albertvillského kvarteta. V tíme trénera Júliusa Šuplera, ktorý bol najpríjemnejším prekvapením turnaja, patril v partii okolo hviezdneho kapitána Petra Šťastného znovu k esám.

Nováčik turnaja šokujúco vyhral základnú skupinu, keď v nej zdolal taliansko 10:4, neskôr striebornú Kanadu 3:1, Francúzsko 6:2 a remizoval s neskoršími olympijskými víťazmi zo Švédska 4:4 aj s USA 3:3. Žiaľ, vo štvrťfinále náš tím po prehre 2:3 v predĺžení zastavili Rusi. V skupine o 5. – 8. miesto potom Slováci vyhrali nad nemeckom 6:5 po predĺžení a prehrali 1:7 s Českom. Švehla odohral všetkých osem zápasov a na šiestom mieste sa podieľal okrem iného gólmi proti USA a Kanade.

Oveľa mrzutejší bol na ZOH 1998 v japonskom Nagane, kde sa Slováci stali obeťami diskriminačného formátu turnaja. Šesť tímov z dlhodobo najsilnejších krajín medzinárodná federácia nasadila priamo do hlavného turnaja a osem ďalších sa muselo priamo v Nagane pobiť o dve zvyšné miesta v predturnaji. Kluby NHL uvoľnili na predturnaj zo Slovákov len Švehlu, Petra Bondru a Róberta Petrovického.

Nášmu tímu oslabenému chrípkovou epidémiou ani oni nedokázali pomôcť k postupu. Slovenskí hokejisti v predturnaji postupne remizovali s Rakúskom 2:2, zdolali Taliansko 4:3 a prehrali s Kazachstanom 3:4. V zápase o konečné 9. miesto podľahli Nemecku 2:4.

Nepomerne radostnejšie chvíle v drese s dvojkrížom zažil Švehla na MS 2003 v Helsinkách, kde vedno s ďalšími esami z NHL Šatanom, Pálffym, Bondrom, Stümpelom, Demitrom i Zedníkom potiahol slovenské družstvo k bronzu. To bola jeho rozlúčková sezóna.

Ešte ako aktívny hokejista sa Róbert Švehla stal hlavným akcionárom Dukly Trenčín, v ktorej prežil prvé roky svojej veľkej kariéry. V klube neskôr pôsobil ako hlavný tréner i prezident. Okrem toho bol v sezóne 2004/05 aj asistent reprezentačného trénera Františka Hossu. V súčasnosti sa venuje hlavne rodine.

Autor: Ľubomír Souček

 
Výsledky
Hry Výprava Šport Disciplína Umiestenie
Albertville 1992
ČSFR
ľadový hokej muži B
Lillehammer 1994
SR
ľadový hokej muži 6
Nagano 1998
SR
ľadový hokej muži 10
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV