Šport
Účasť
Ocenenia:
Členstvo

Levočan Andrej Lukošík bol z trojice slovenských členov strieborného družstva na OH v Mníchove najmladší, napriek tomu si na vrcholnom podujatí v reprezentácii zahral ako prvý. Hral už na svetovom šampionáte 1970 vo Francúzsku, kde družstvo ČSSR skončilo na siedmom mieste. Z našej striebornej trojice sa na poste pravej spojky v kariére presadil individuálne najvýraznejšie. Celkove nastúpil na 96 medzištátnych zápasov a po OH 1972 štartoval aj na MS 1974 v NDR, kde družstvo ČSSR skončilo šieste.

Samozrejme, vrcholom jeho kariéry bola olympijská medaila z Mníchova. Hráčsky sa do turnaja zapojil až neskôr, pretože spočiatku ho trápilo vírusové ochorenie. V zápasoch v skupine pre chorobu absentoval, v ďalšej fáze turnaja však zohral významnú úlohu v rozhodujúcom zápase o postup do finále proti tímu ZSSR. Dostal za úlohu brániť Vasilija Iľjina, ktorý v predošlom zápase skóroval až sedemkrát. Proti družstvu ČSSR sa však sovietsky kanonier strelecky nepresadil ani raz. Zato Lukošík gólom v poslednej minúte pečatil naše víťazstvo 15:12. Po ňom tím ČSSR postúpil do boja o zlato.

Finálový duel proti Juhoslávii nemal jasného favorita, pretože z predošlých šiestich vzájomných zápasov tri duely vyhral jeden tím a tri druhý. Družstvo trénerov Jaroslava Víchu a Ladislava Šestáka nastúpil na finále akoby uspokojené so ziskom striebornej medaily. Juhoslovana sa rýchlo ujali vedenia 4:0, potom zvýšili skóre na 8:2, neskôr na 14:6 a za stavu 19:10 v 54. minúte bol už zápas v podstate rozhodnutý. Konečný výsledok bol 21:16.

Takisto ako Lafko aj Lukošík spojil svoj hádzanársky život s Tatranom Prešov. S výnimkou dvojročnej vojenčiny v Červenej hviezde Bratislava v ňom prežil celú svoju hráčsku kariéru až do veku 33 rokov. Radoval sa aj z klubového druhého titulu majstra ČSSR v roku 1971 a z troch víťazstiev v Československom pohári.

Autor: Ľubomír Souček