SOŠV
Vysoké Tatry
2 min. čítania

Celoslovenské finále vedomostnej súťaže o olympizme vyhrali družstvá ZŠ Okružná Michalovce a Gymnázia Pierra de Coubertin Piešťany

Viera Bebčáková
Spoločná fotografia všetkých účastníkov celoslovenského finále vedomostnej súťaže ZŠ a SŠ o olympizme.
Foto
Andrej Galica, SOŠV

V dňoch 24. a 25. júna 2019 sa vo Vysokých Tatrách stretli najlepšie družstvá základných a stredných škôl v online vedomostnej súťaži o olympizme. Do finále postúpilo šesť štvorčlenných družstiev zo ZŠ a päť zo SŠ. Keďže dve družstvá stredných škôl sa ospravedlnili, vo finále súťažili iba tri družstvá stredných škôl.

Samotné finále mala dve kolá. V prvom sa súťažiaci predstavili vlastnou prezentáciou na tému Olympijský deň a v druhom súťažili vo vedomostnom teste. Vedomostný test bol zameraný na úspechy olympionikov zo Slovenska na olympijských hrách v období rokov 1918 – 1992 a na 125. výročie založenia Medzinárodného olympijského výboru.

Víťazom v kategórii základných škôl sa stalo družstvo zo ZŠ Okružná Michalovce so 47,4 b. Aj na druhom mieste skončilo družstvo z Michaloviec - zo ZŠ na  Školskej ul. (45,2). Tretie miesto obsadili žiaci zo  ZŠ s MŠ v Bojniciach (45). Na nemedailových miestach sa umiestnili družstvá zo ZŠ Tomášikova Košice (44,2), ZŠ s MŠ Šarišské Bohdanovce (37,4) a SŠŠ Košice (30).

Víťazom v kategórii stredných škôl sa stalo družstvo z Gymnázia Pierra de Coubertin v Piešťanoch (58,8 b), za nimi sa umiestnili študenti zo Spojenej školy – organizačná zložka: Stredná športová škola v Nitre (45,8) a na treťom mieste skončili študenti Obchodnej akadémie Watsonova Košice (44,6).

Ceny, ktoré venoval SOŠV, víťazom odovzdali podpredseda SOA a predseda poroty Ján Grexa a členka SOA Viera Bebčáková. Členmi poroty boli spolu s Lenkou Tlučákovou z Fakulty športu Prešovskej univerzity aj štyria olympionici, ktorí sa v družnej besede podelili o svoje zážitky zo svojej športovej kariéry - bronzový medailista zo ZOH v biatlone Pavol Hurajt, sánkari Mária Jasenčáková, Katarína Šimoňáková a akrobatická lyžiarka Zuzana Stromková. Besedu s olympionikmi a celú súťaž moderoval člen SOA Igor Machajdík.